Wczytuję dane...

Czym jest hydrolat?

Hydrolat ‒ co to?

Hydrolat, nazywany także ekologicznym tonikiem, wytwarzany jest z płatków kwiatów, w procesie pozyskiwania olejków eterycznych. W czasie destylacji roślin para wodna unosi nierozpuszczalne cząsteczki olejków eterycznych, które po schłodzeniu oddzielane są od wody. W wodzie znajdują się drobinki esencji oraz rozpuszczalne substancje, które mają bardzo pozytywny wpływ na kondycję skóry. Właśnie tak powstaje hydrolat.

Rodzaje hydrolatów

Hydrolaty, w zależności od tego, z jakiej rośliny powstały, mają inne właściwości. Poniżej kilka przykładów

  • Róża ‒ długotrwałe nawilżenie i wygładzenie skory. Takie hydrolaty dedykowane są głównie do cery suchej, wrażliwej, dojrzałej.
  • Lawenda ‒ działanie seboregulujace, rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu. Hydrolat idealny dla skóry mieszanej i tłustej.
  • Nerola ‒ wyrównanie kolorytu skóry, wzmocnienie naczynek krwionośnych.Hydrolat do każdego typu skóry, w szczególności mieszanej.
  • Oczar wirginijski ‒ działanie antybakteryjne i odkażające, prawdziwe S.O.S dla problematycznej skóry.

Zastosowanie hydrolatów

Hydrolat to kosmetyk o dość szerokim zastosowaniu.

    • Oczyszczanie twarzy ‒ oczyszczoną twarz warto spryskać hydrolatem, a następnie przetrzeć wacikiem, dzięki temu uzyskamy pewność, że wszystkie zanieczyszczenia i pozostałości makijażu zostały usunięte.
    • Pielęgnacja skóry wokół oczu ‒ skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna, widoczne są na niej oznaki zmęczenia i starzenia. Aby odświeżyć wspomniane okolice, zredukować obrzęk i cienie pod oczami, warto nasączyć waciki hydrolatem różanym, a następnie nałożyć na powieki na około 10 minut.
    • Maseczki ‒ Twoja skóra potrzebuje oczyszczenia, odświeżenia, nawilżenia? Domowa maseczka sprawdzi się idealnie. Wystarczy zmieszać odpowiednią glinkę z hydrolatem i gotowe
    • Pielęgnacja włosów ‒ hydrolat to dobre uzupełnienie pielęgnacji włosów. Spryskanie kosmyków wodą kwiatową to dodatkowa ochrona przed przesuszeniem.
    • Makijaż ‒ hydrolat zda także egzamin przy nakładaniu kosmetyków mineralnych. Podczas wykonywania make-upu dobrze zwilżyć pędzel ekologicznym tonikiem, nie wysuszy skóry tak jak zwykła woda z kranu czy woda mineralna.

Podsumowanie

Hydrolat, inaczej ekologiczny tonik, to kosmetyk, który przyda się w każdej łazience. Hydrolaty powstają z płatków roślin, podczas produkcji olejków eterycznych. Omawiany dziś tonik ekologiczny wykorzystać możemy podczas demakijażu czy doczyszczania skóry. Co więcej, wody kwiatowej możemy użyć do przygotowania maseczki czy w pielęgnacji włosów.