Wczytuję dane...

Olejowanie włosów – chwilowa moda czy zabieg, bez którego trudno się obejść?

Odpowiednio dobrany i poprawnie nałożony olej cudownie wygładza i odżywia, chroniąc pasma przed utratą wilgoci. Klucz do sukcesu stanowi jednak idealne dopasowanie, dlatego warto najpierw zgłębić tę formę pielęgnacji, żeby dostosować najlepsze rozwiązanie dla siebie. W Mydlarni u Franciszka wiemy o niej wszystko, sprawdźcie!

 

Aby wybór odpowiedniego oleju nie nastręczał trudności, dobrze jest najpierw rozpoznać jeden z trzech rodzajów porowatości włosów (stopień rozchylenia łusek). Niskoporowate, czyli o niewielkim poziomie rozwarcia łusek, są naturalnie gładkie, lekkie i błyszczące. Wprawdzie nadają się idealnie do uzyskania efektu tafli, jednak łatwo je przeciążyć zabiegami stylizacyjnymi i produktami do pielęgnacji. Ten typ pasm trudno odbić od nasady i nadać mu wizualnej gęstości i objętości.

 

Włosy średnioporowate występują najczęściej i charakteryzują się średnim stopniem rozchylenia łusek. Wystarczy odpowiednio o nie dbać, aby bez trudu układać zarówno fale, jak i całkowicie proste pasma, uzyskując przy tym wyraźny efekt wizualnej objętości. Z kolei włosy wysokoporowate wymagają najwięcej uwagi. Zwykle są przesuszone, szorstkie i matowe w dotyku, zniszczone, także na skutek źle przeprowadzanych zabiegów stylizacyjnych (zbyt mocne rozjaśnienie, kiepskiej jakości farba itp.). Potrzebują silnego wsparcia i zaawansowanej pielęgnacji, żeby przywrócić im blask i gładkość.

 

Jak dobrać odpowiedni olej do danego rodzaju włosów? Kierując się rozmiarem jego cząsteczek i poziomem rozchylenia łusek – taka metoda pozwala najefektywniej wprowadzać kwasy tłuszczowe do wnętrza włókien, skutecznie odbudowując zniszczenia. Przy niskiej porowatości sprawdzi się olej o malutkich cząstkach, łatwo wnikających w niewielkie rozchylenia (kokosowy, masło shea), natomiast włosy suche i szorstkie pokochają duże cząsteczki, które szybciej regenerują i likwidują ubytki (olej arganowy, z awokado albo słodkich migdałów).

 

Od czego zacząć? Istnieje kilka metod, z pewnością każdy znajdzie idealną dla siebie – na sucho, mokro, na podkładzie z odżywki, mgiełki albo serum. Ważne tylko, aby wcześniej fryzura nie były obciążona żadnymi produktami do stylizacji (pianki, lakiery), ponieważ utrudnia to wchłanianie dobroczynnych substancji, zawartych w cząsteczkach oleju. Włosy nie powinny być brudne, najlepiej przystąpić do działania na następny dzień po myciu głowy.

 

20 - 30 minut to absolutnie minimum trwania takiej pielęgnacji. Macie więcej czasu? 2 do 3 godzin też stanowią świetne rozwiązanie, natomiast całonocną kurację warto przeprowadzić np. raz na miesiąc. Czy trudno zmyć olej z włosów? Nie, jeśli zastosujemy metodę emulgowania, czyli rozbijania dużych cząsteczek tłuszczów na mniejsze. Najpierw trzeba spłukać włosy ciepłą wodą, potem nałożyć na nie odżywkę lub maskę, na około pół godziny. Następnie znowu spłukać i na koniec delikatnie umyć skórę głowy delikatnym szamponem. Turban z ręcznika nie osusza kosmyków albo kapiąca z nich woda zostawia tłuste plamy? Powtarzamy mycie.

 

Czy sam zabieg olejowania jest trudny albo wymagający wprawy? Nie, wręcz przeciwnie. Wystarczy dopasować metodę nakładania do swoich preferencji, aby dbać o fryzurę bez wysiłku, przyjemnie i efektywnie. Najważniejsza zasada – umiar. Trzeba obserwować, jak włosy reagują na dany rodzaj oleju: czy można go wcierać, poczynając od skóry głowy, aż po końce, czy rozprowadzać tylko na części pasm. Lepiej wchłania się pod czepkiem przez całą noc, a może raczej w czasie odprężającej kąpieli? Wszystko zależy od stopnia porowatości i upodobań pielęgnacyjnych.

 

Co jeszcze ma ogromne znaczenie, żeby osiągnąć zachwycające efekty? Regularność, raz na tydzień to minimum. Braku konsekwencji przy tym rodzaju pielęgnacji nie da się nadrobić pojedynczymi kuracjami. Jednak bez wątpienia warto jej spróbować, ponieważ zachwyca działaniem. Koniec z przesuszonymi, szorstkimi kosmykami i rozdwojonymi końcówkami. To niezwykle skuteczna regeneracja, potwierdzona wieloma pozytywnymi opiniami. W Mydlarni u Franciszka znajdziecie wszystko, co potrzebne do olejowania włosów, a nasi doświadczeni konsultanci pomogą Wam poznać zarówno samą metodę, jak i zasady jej prawidłowego wykonywania.