Wczytuję dane...

Wiosenne porządki nie tylko w garderobie, czyli jak odpowiednio przechowywać i dbać o kosmetyki.

Od czego by tu zacząć? Można zrobić coś dla siebie lub innych. Możliwości jest naprawdę sporo – od założenia ogródka z nowalijkami (na balkonie lub działce), przez detoks organizmu, aż po mały remont w kuchni albo odzyskanie kondycji fizycznej i powrót do biegania.

A co z porządkami? Wielu osobom sprzątanie pozwala odreagować stresujące sytuacje. Nie od dziś wiadomo, że człowiek dużo lepiej funkcjonuje w jasnej i niezagraconej przestrzeni – chociaż część artystycznych dusz może mieć odmienne podejście – to jednak większość z nas woli nie pracować w bałaganie. Czyszczenie to nie tylko odkurzanie i mycie podłóg. Warto również poświęcić chwilę na przejrzenie wnętrz szaf, komód i szuflad, w tym łazienkowych. Przecież kosmetyki też mają daty ważności i mogą się zepsuć. Co wyrzucić, a co zostawić po zimie? Podpowiadamy.

Za główną przyczynę utraty właściwości przez kosmetyki uważa się poziom zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Im większa ilość dostarczanych z zewnątrz bakterii i grzybów, tym większe szkody. Także używanie danego artykułu przez więcej niż jedną osobę może powodować szybsze zanieczyszczenie. Jeśli z pojemnika z kremem korzysta cała rodzina, jego termin przydatność z pewnością ulegnie skróceniu. Co robić, żeby jak najdłużej cieszyć się właściwościami ulubionych produktów?

Nakładając kosmetyk lepiej nie wprowadzać drobnoustrojów bezpośrednio do pojemnika (zanurzając w nim palce), lecz nabierać zawartość specjalną szpatułką lub dozować porcję na czyste dłonie. W Mydlarni u Franciszka doskonale wiemy, jak ważna jest odpowiednia aplikacja, dlatego proponujemy opakowania kremów i ser do twarzy z wygodną pompką albo w postaci tradycyjnych tubek. Wystarczy odmierzyć określoną ilość i wmasować w skórę. Bezpiecznie i higienicznie.

Nie tylko takie rozwiązania pomagają na dłużej zachować świeżość produktów. Przechowywanie także ma fundamentalne znaczenie. Wszystkie szczotki, pędzle, gąbki i inne akcesoria należy regularnie myć i suszyć. W ciepłych, słabo wentylowanych i wilgotnych miejscach grzyby i bakterie rozwijają się w szybkim tempie, dlatego kosmetyki trzeba trzymać z dala od pary wodnej i promieni słonecznych. Równie ważna jest data przydatności, warto zatem co jakiś czas zrobić przegląd zapasów. Jeżeli gęsty i pięknie pachnący mus nagle zmienił swoją konsystencję, rozwarstwił się, a po aromacie ani śladu, nie wolno go już nakładać, trzeba wyrzucić.


A co w przypadku nadmiaru kosmetyków? Zawsze można się nimi podzielić. To doskonały sposób na ograniczenie marnowania niewykorzystanych, świeżych produktów i jednocześnie poprawę humoru bliskim. Wiemy, że trudno czasami zrezygnować z kupowania kolejnego opakowania, zanim opustoszało poprzednie, dlatego warto wybierać artykuły długoterminowe i wielofunkcyjne, jak chociażby szampony w kostkach czy naturalne oleje do pielęgnacji ciała, włosów i twarzy (3 w 1). Zachęcamy wszystkich do próbowania nowości i szukania idealnych rozwiązań, a nasi doradcy w Mydlarni u Franciszka pomogą je dobrać tak, aby służyły długo i bezpiecznie.