Wczytuję dane...

Olejki eteryczne pomagają dbać o zdrowie i urodę. Sprawdź, jak je stosować i do czego wykorzystać.

Początki tej gałęzi medycyny naturalnej sięgają aż 3000 r.p.n.e. Już wtedy Sumerowie wykorzystywali olejki roślinne do łagodzenia przeróżnych dolegliwości. Co prawda metoda pozyskiwania wyciągów z kwiatów i łodyg uległa zmianie na przestrzeni dziejów, jednak ich niezwykła moc pozostała ta sama.

Olejki eteryczne potrafią łagodzić objawy przeziębienia (kaszel, katar), uśmierzać bóle głowy, działają także przeciwzapalnie, bakteriobójczo i rozgrzewająco. Pobudzają układ odpornościowy i krążeniowy, przynoszą ulgę w urazach mięśni i stawów. Dodatkowo pomagają zmniejszyć napięcie wywołane stresem, wyciszają stany lękowe i pozytywnie wpływają na wzrost energii. Można dodawać je do kąpieli lub miseczki z gorącą wodą i inhalować się, nasączać roztworem kompres i przykładać do bolącego miejsca, a nawet skropić chusteczkę i wąchać ją. Nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę. Do wcierania i okładów nadają się tylko zmieszane w odpowiednich proporcjach z olejem bazowym.

Szczególnie w okresie zimowym warto bliżej poznać leczniczą moc zapachów. Kiedy sezon grzewczy w pełni, w naszych domach powietrze staje się bardzo suche, co ma ogromny wpływ na zdrowie wszystkich lokatorów. Ludzki organizm to wyjątkowo czuły „mechanizm” i natychmiast reaguje na zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Gdy za oknem zimno, a w mieszkaniu temperatura rośnie, łatwo o infekcję. Aromaterapia przychodzi wówczas z pomocą. Ma ona niebagatelny wpływ na ogólną poprawę samopoczucia, dlatego jest coraz częściej stosowana zarówno w medycynie, jak i psychologii.

Jeśli chcesz połączyć magiczną moc aromaterapii z nawilżeniem zbyt suchego powietrza w Twoim domu, sięgnij po sprawdzone rozwiązanie. Wystarczy postawić lub powiesić na grzejnikach specjalne pojemniki napełnione wodą i dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Kamionkowe albo ceramiczne naczynia delikatnie nagrzewają się, a wówczas umieszczona w nich woda paruje i nasyca atmosferę. Taki system daje wyjątkowo długotrwałe efekty, a problem braku „dobrej” wilgoci znika na zawsze, należy tylko regularnie uzupełniać poziom płynu. Podpowiadamy jeszcze ekstra wskazówkę świetnym sposobem nawilżania powietrza w domu jest również hodowla roślin doniczkowych albo własny miniogródek ziołowy w kuchni – liście oddają znaczną ilość pobranej wody, jednocześnie działając niczym naturalne filtry antysmogowe.


Na koniec ostatnia, bardzo ważna informacja. Stosowanie aromaterapii wymaga dokładnego poznania właściwości danego olejku eterycznego, w przeciwnym razie źle dobrana woń może skutkować pogorszeniem samopoczucia. Jest ona szczególnie niewskazana dla dzieci, alergików i kobiet w ciąży. Jeżeli nie masz pewności, co do wyboru konkretnego „bukietu”, zapraszamy do Mydlarni u Franciszka nasi wykwalifikowani doradcy pomogą dobrać ten idealnie dopasowany do potrzeb i upodobań. Oferujemy zarówno olejki, świece oraz dyfuzory zapachowe, jak i woski do kominków, perfumy do wnętrz, a nawet mydlane kule do szafy. Spróbuj koniecznie i poczuj magię aromatów.